dr hab. n. med. Andrzej Bieniek

Specjalista chirurgii plastycznej, chirurg ogólny

Adiunkt Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii

Lekarz prowadzący Oddziału Chirurgii Plastycznej Szpitala Klinicznego nr 1

Biegam od czasów licealnych i studenckich, choć na początku bardzo nieregularnie, w czym przeszkadzało intensywne „życie towarzyskie”. Niemal codziennie bieganie towarzyszy mi od rozpoczęcia pracy w charakterze lekarza. Uważałem zawsze, że bieganie daje mi siłę i odporność psychiczną konieczną do zniesienia olbrzymich wymagań związanych z pracą lekarza (w moim wypadku – chirurga, nauczyciela i pracownika naukowego). Obecnie staram się codziennie przebiegać  4–5 km (co zajmuje mi ok. 30 min). Nie traktuję tej aktywności  jako wyzwania sportowego, lecz głównie jako najlepszy z możliwych środków poprawiających jakość życia i radzenia sobie w wielu – nieraz trudnych – życiowych i zawodowych sytuacjach.

W swojej „biegaczej” historii miewałem także epizody uczestnictwa w biegach długich. Brałem udział w sześciu maratonach (Wrocław, Poznań,), dziesięciu półmaratonach (Wrocław, Piła), czterech biegach na 10 km (Trzebnica). W trakcie przygotowań obciążenie treningowe zwiększam – przebiegam wówczas np. 5 km cztery razy w tygodniu w tempie maksymalnym (co w moim przypadku oznacza około 25 min), a ponadto raz na tydzień lub na dwa tygodnie – np. 15–20 km w tempie spacerowym.

Nadal czasem mam ochotę na sprawdzenie się w zawodach masowych, co daje wyjątkową szansę na naturalną utratę wagi (muszę niestety z tym problemem walczyć) i na pozytywnego kopa adrenalinowego. Obecnie jestem zapisany na kolejny nocny półmaraton wrocławski.

Bardzo cieszę się, że powstał pomysł Biegu Uniwersytetu Medycznego. Jestem za niego wdzięczny doc. Tomaszowi Zatońskiemu i deklaruję swoje w nim uczestnictwo.

Myślę, że jako lekarze będziemy mogli zaświadczyć swoim przykładem o tym, że uprawianie sportu powinno być uznane za jeden z podstawowych atrybutów zdrowego stylu życia i jednocześnie za jedną z podstawowych, a niedocenianych form profilaktyki schorzeń cywilizacyjnych.